VII. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství v Krásné Lípě 13. – 15. 6. 2014

Posedmé se uskuteční ve Šluknovském výběžku ve dnech 13. – 15 června 2014 Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá od roku 2000 folklorní soubor LUŽIČAN z Krásné Lípy. Tentokrát v partnerství s Folklorním sdružením ČR a MAS Šluknovsko. Za podpory Ústeckého kraje, Ministrstva kultury, města Krásné Lípy a Varnsdorfu.

 

Záštitu sedmého MFF TP převzal senátor SPČR pan Jaroslav Sykáček a hejtman Ústeckého kraje pan Oldřich Bubeníček.

 

V rámci festivalu se divákům představí folklorní soubory a muziky – Piros Rozsa (Maďarsko), Lidová hudba Ivana Pašky (Slovensko), Skupina praporečníků (Itálie), Folklorní soubor Vysočan a dětský Vysočánek z Hlinska (CZ), Jizerka z Liberce (CZ), Rusavjan z valašské Rusavy (CZ), Hanácká Beseda z Kojetína (CZ), a krásnolipský Lužičan a Křiničánek. V rámci českokamenického festivalu dechových orchestrů se představí dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou, Pražské mažoretky a dechový orchestr JBO z Bernsdorfu (SRN).

 

Festival odstartuje v pátek ve Varnsdorfu ke dni MAS Šluknovsko v areálu Střelnice.

Od 12.00 – 17.00 hod.zde budou probíhat farmářské a řemeslné trhy. Od 17.00 hod. v pořadu věnovanému dni MAS vystoupí Skupina praporečníků z Itálie, krásnolipský Lužičan, finalisté dětské pěvecké soutěže Zpěváček za doprovodu varnsdorfského ŽAKORU, Lidová hudba Ivana Pašky ze Slovenska, folklorní soubor Piros Rózsa z Maďarska, Hanácká Beseda z Kojetína a valašský Rusavjan z Rusavy.

 

Sobotní vyvrcholení festivalu se uskuteční v Krásné Lípě na náměstí. V 8.00 hod.začíná start Pohádkového lesa v režii KČT. Prezence a zároveň přijímání bábovek do soutěže o „Bábovka jarmarku“ potrvá do 11.00 hod. Festivalový program zahájí v 10.00 hod. na velkém pódiu dětské folklorní soubory. Domácí Křiničánek, finalisté pěvecké soutěže Zpěváček za doprovodu varnsdorfského ŽAKORU, Jizerka z Liberce a Vysočánek z Hlinska. Vyhodnocení bábovkové soutěže proběhne ve 12.00 hod. Ve 12.30 hod přivítá starosta města hosty a zástupce souborů v Aparthotelu Lípa. Ve 13.30 hod. výjde krojovaný průvod od školy Pražskou ulicí na náměstí, kde proběhne slavnostní zahájení galaprogramu VII. MFF TP. V první části se představí Skupina praporečníků z Itálie, Vysočánek, Vysočan z Hlinska, Jizerka z Liberce, Lidová hudba Ivana Pašky ze Slovenska. V 15.30 hod. Se vyhodnotí masky Pohádkového lesa a od 16.00 hod. bude pokračovat druhá část galaprogramu VII. MFF TP, ve které se představí Hanácká Beseda z Kojetína, valašský Rusavjan z Rusavy, Vysočan z Hlinska a Piros Rózsa z Maďarska. Od 17.30 hod. v rámci českokamenického festivalu dechovek se můžeme těšit na Dechový orchestr mladých z Němčic nad Hanou, Pražské mažoretky a Dechový orchestr JBO z německého Bernsdorfu. Celý den bude na náměstí probíhat Staročeský jarmark. O občertsvení se postará tradičně Pepa Halík se svým týmem, grilovaná kuřata a KČT. Večer si pořadatelé připravili pro diváky volná vystoupení a hraní lidových muzik před Křinickým pivovarem a Penzionem Lípa.

 

Během  neděle se uskuteční prohlídky Domu Českého Švýcarska, města a okolí, od 10.00 hod. Mše svatá v kostele Svaté Máří Magdalény a po jejím skončení závěrečné zpívání všech přítomných souboráků před kostelem.

 

Všichni pořadatelé se již nyní těší na spolupráci se všemi partnery, příjemná setkání s účinkujícími a samozřejmě hlavně na diváky. Přejme si, aby se vše vydařilo podle plánů a hlavně slunné a teplé (zvláště to teplé zde na severu) počasí.

 

Petr Semelka – ředitel festivalu